تهران، خیابان طالقانی، بعد از خیابان بهار ، کوچه ی وزین ، پلاک 5 ، طبقه اول،واحد 2
02177670238
شیر برقی گاز
بررسی ساختار و کارکرد شیر برقی گاز
1399/6/20
کاتالوگی اضافه نشده است.

بررسی ساختار و کارکرد شیر برقی گاز


شیر برقی گاز

نحوه عملکرد شیر برقی گاز چگونه است؟

شیر برقی گاز برای وسایلی که با گاز کار می کنند پایین جایگاه احتراق می باشند. کار آن کنترل و تنظیم مقدار گاز و هدایت آن به مشعل است. جنس شیر برقی گاز از آلومینیوم بوده و دارای نمونه های گوناگونی هستند. همانند سایر شیرهای برقی دارای بویین است که باید مدولاتور را تنظیم کند. مدولاتور در این شیرها برای کنترل جریان به ولتاژ برقی حدود 12 ولت نیاز دارند.

معرفی و نحوه ساخت شیر برقی گاز

شیر برقی گاز از جمله محصولات جدیدیست که چندین سال است تولید می شود و مزیت های آن باعث شده تا در موارد مختلفی به کار گرفته شوند. اما قبل از بررسی شیر برقی گاز بهتر است توضیحاتی درمورد نمونه کلی شیرهای برقی بگوییم. شیرهای برقی به وسیله های گفته می شود که مسیر حرکت مایع و گاز درون لوله را هدایت و کنترل می کند. شیر برقی چه محتویاتش از گاز باشد چه از مایع، از دو بخش تشکیل شده است: 1. بدنه شیر که از جنس فلز بوده و 2. محل قرار گیری بویین.

نحوه کار کردن شیرهای برقی به این صورت است که ابتدا محرک های بویین را فعال کرده تا میدان مغناطیسی نسبتا بزرگ درون آن شکل بگیرد سپس با دادن نیرویی به قسمت پیستون( یا آرمیچر)، می توان باعث بروز تغییرات در آن شد. به این صورت که هرچه فشردگی فنر بیشتر شود پیستون تعبیه شده در آن بالاتر می آید و در نهایت راه برای مواد روان( سیال) باز خواهد کرد و می تواند به راحتی این مسیر را طی کند. برای آن که همه چیز به روال قبل باز گردد کافیست ولتاژ ورودی را قطع کنید. پورت هایی که برای شیرهای برقی طراحی شده اند ممکن است دو حالت داشته باشند:

1. اگر پورت مورد نظر برای ورودی( یا خروجی) دو مورد بود، یعنی این شیرها یک حالت بیشتر ندارند پس یا متصل شده و یا قطع می شوند.

2. اگر پورت مورد نظر برای ورودی( یا خروجی) سه مورد بود، یعنی سه حالت دارد و مواد سیال را در دو جهت کنترل کرد.( یعنی در اینجا تعداد بویین ها دو عدد می باشد)

مزیت های شیر برقی موجب شده تا در مواردی همچون بویلر گازی، تهویه، صنعت نفت و گاز، پمپ هیدرولیکی و بسیاری موارد دیگر کاربرد داشته باشد. شیرهای برقی به گونه ای طراحی شده که می تواند مواد مختلفی را از خود عبور دهد. مانند:

1. شیر برقی گاز

2. شیر برقی برای عبور مواد نفتی

3. شیر برقی برای کنترل و عبور هوا و بخار

در ادامه این مقاله شما را با نوع خاص شیر برقی گاز آشنا کرده و مدل هوشمند آن یعنی GEEKLINK را معرفی خواهیم کرد.

@val3

شیر برقی گاز برای وسایلی که با گاز کار می کنند پایین جایگاه احتراق می باشند. کار آن کنترل و تنظیم مقدار گاز و هدایت آن به مشعل است. جنس شیر برقی گاز از آلومینیوم بوده و دارای نمونه های گوناگونی هستند. همانند سایر شیرهای برقی دارای بویین است که باید مدولاتور را تنظیم کند. مدولاتور در این شیرها برای کنترل جریان به ولتاژ برقی حدود 12 ولت نیاز دارند.

شیر برقی گاز اندازه شعله را چگونه تغییر می دهد؟

در واقع منظور از تنظیم کردن شعله در شیر برقی گاز تغییر در اندازه شعله است که با ایجاد تغییراتی در جریان الکتریکی و فرستادن آن به برد این کار را انجام می دهند. برای این که شعله بلندتری داشته باشیم، اول باید پکیج گازی را بر روی حالت تابستان گذاشته و سطح درجه حرارت آب را به حالت max ببرید، بعد از آن یکی از شیرهایی که به آب گرم متصل است را تا آخر باز کرده و به این ترتیب شعله بلندتری خواهیم داشت( برای فیکس کردن شعله، باید با یک آچار مناسب مهره ای که بر روی بویین تعبیه شده را بچرخانیم). برای کوتاه تر کردن شعله توسط شیر برقی گاز کافی است تا سوکتی که روی بویین قرار گرفته، درآورید و با ابزار مخصوص، قسمت پیچ دار آن را چرخانده تا اندازه شعله کمتر شود.

@val3

بررسی نمونه خاصی از شیر برقی گاز

ویژگی های شیر های برقی گاز به نوعی است که در موارد مختلف قابل استفاده بوده و و امکان ایجاد تغییرات بر روی آنها وجود دارد. مثلا می توانید بر روی شیر برقی گاز ربات های هوشمندی را نصب کنید و برای باز و بسته کردن آنها می توانید با استفاده از کنترلی از راه دور( ریموت) این کار را انجام دهید. یکی از نمونه های شیر برقی گاز مدل GEEKLINK بوده از ویژگی های اصلی اش هوشمندی آن است یعنی با نصب آن بر روی پکیج های گازی خود می توانید از فاصله ای دور با یک کنترل سیستم گازی خود را خاموش یا روشن کنید.

@val3

از دیگر مزیت های استفاده از این شیر برقی گاز این است که با داشتن یک تلفن همراه نیز قابل انجام است، یعنی در صورتی که خانه نباشید از فاصله های زیاد میش شود ورود و خروج گاز به لوله ها را کنترل کرده و یا بنا به احتیاط جریان گاز را قطع کنید. با انجام یک سری تنظیمات این قابلیت وجود دارد تا ریموت های شیر برقی گاز را به دستگاه مرکزی سیستم هو شمند متصل نموده و با کمک آن در صورت وقوع بلاهای طبیعی مثل زلزله و یا آتش سوزی، می توان از جریان گاز به لوله های متصل به شیر برقی گاز جلوگیری کنید. این شیرهای هوشمند گازی دارای مشخصاتی هستند که در ادامه برای شما آورده ایم:

1. حداکثر و حداقل دمایی که شیر برقی گاز توانایی کار کردن دارد بدون اینکه آسیبی به آن وارد شود حدودا از منفی 25 درجه تا مثبت 85 درجه متغیر است.

2. میزان رطوبتی که این مدل شیر برقی گاز توانایی تحمل آن را دارد، 10 تا 85 درصد می باشد.

3. مدت زمانی که طول می کشد تا باز و سپس بسته شود تقریبا سه تا هشت ثانیه است.

4. اندازه طول و عرض و ارتفاع آنها معمولا 100 در 90 در 70 میلی متر می باشد.

5. اندازه ولتاژی که این شیر برقی گاز می تواند با آن کار کند، دوازده ولت است.

@val3

توجه داشته باشید هنگام خرید این شیرهای گازی هوشمند حتما آداپتور( دوازده ولتی)، رله فرمان( برای تنظیم قطع و وصل)، ریموت، موتوری برای شیر بازویی( دوازده ولتی) و بسته نصب شیر برقی گاز بر روی لوله در پکیج آنها موجود باشد. قیمت آن بسته به مدل در بازار متغیر بوده و از 620 هزار تومان تا 750 هزار توامن به فروش می رسد.

فرم ثبت نظر

Copyright © 2018 www.sta-trd.com All rights reserved